Czekoladowa tarta z kremem bananowym – oczywiście wegańska i bezglutenowa.

Przygotowanie:

Mielimy daktyle i mieszamy z pozostałymi składnikami na spód tarty. Jeżeli uzyskana w ten sposób masa jest zbyt rzadka, dodajemy więcej mielonych migdałów, jeśli zbyt sucha – odrobinę mleka migdałowego. Posmarowaną olejem kokosowym formę wykładamy tak przygotowaną masą, ugniatając ją na mniej więcej równy placek. Jeżeli podczas ugniatania ciasto lepi się do dłoni, można posypać je mielonymi migdałami. Tak przygotowany spód wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni i pieczemy przez 20 minut.

W tym czasie przygotowujemy krem. Składniki na krem blendujemy dokładnie na jednolitą masę i dosładzamy syropem klonowym. Warto jednak uważać, żeby nie przesadzić, bo krem najlepszy jest w wersji lekko kwaskowej. 

Kiedy spód tarty jest gotowy, przestudzamy go i wykładamy na niego krem. Przygotowujemy polewę, mieszając dokładnie wszystkie składniki i rozprowadzamy ją równomiernie na wierzchu tarty. Polewa będzie się ładnie rozprowadzać, jeśli będzie ciepła. Warto więc delikatnie podgrzać miseczkę z polewą, zanim zaczniemy ją rozprowadzać na wierzch tarty. 

Przed podaniem tartę wkładamy na 2-3 godziny do lodówki.

Składniki:

Spód tarty:
400 g mielonych migdałów
100 g daktyli
½ szklanki mleka migdałowego
3 łyżki kakao

Krem:
4 dojrzałe banany
Sok z dwóch cytryn
4-5 łyżek ugotowanych płatków jaglanych
100 g wiórków kokosowych
2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego extra-virgin
Syrop klonowy – do smaku

Polewa czekoladowa:
150 ml rozpuszczonego oleju kokosowego
150 g surowego kakao
Syrop klonowy do smaku