Specjał ten jest dobrze znany wszystkim weganom, bo mleko migdałowe to często używany zamiennik mleka krowiego, ale możemy polecić je z czystym sumieniem wszystkim, niezależnie od stosowanej diety. Kiedy się je raz spróbuje, ma się ochotę do niego wracać. A jest wracać do czego: ten delikatny migdałowy smak, który zostaje w ustach na długo po wypiciu ostatniego łyka, nie mówiąc już o wartościach odżywczych. Przed wszystkim mleko migdałowe pomaga zmniejszać ryzyko osteoporozy i choroby Alzheimera, ponieważ jest wprost naładowane witaminą D, która pomaga w odbudowie komórek, oraz ma mnóstwo wapnia. Jest niezwykle dietetyczne, co ważne dla osób odchudzających się , bo zawiera znikome ilości kalorii, węglowodanów i tłuszczu. Z uwagi na dużą zawartość witaminy A (jedna szklanka zapewnia 50% rekomendowanej dziennej dawki) dobrze działa na wzrok i jędrność skóry. Mleko migdałowe jest wymarzone dla cukrzyków, ponieważ ma bardzo niski indeks glukemiczny, oraz doskonałe dla osób z wysokim wskaźnikiem cholesterolu, ponieważ nie zawiera cholesterolu właśnie i ma bardzo niską zawartość sodu, ale za to dużą zawartość potasu.

A jak się pije mleko migdałowe? Tak jak zwykłe mleko: do śniadania, podczas dnia, czy na mały lunch zmiksowane ze świeżymi (lub mrożonymi) truskawkami w formie pysznego, pożywnego shake’a

Przygotowanie:

Migdały zalewamy czystą, zimną woda i zostawiamy na noc, żeby nasiąkły. Następnie odlewamy wodę i płuczemy. Blendujemy migdały ze świeżą, czystą wodą (np. mineralną bez gazu), aby powstawała masa o konsystencji gęstej zupy. W zależności od wielkości blendera, robimy to partiami. Odsączamy masę migdałową na bardzo gęstym sitku lub przez lnianą ściereczkę, aż odcieknie całe mleko. Dosładzamy odrobiną syropu z agawy. Odsączone mleko trzymamy w lodówce. Wytrzymuje ok. 2-3 dni.

Składniki:

(na ok. 1 litr mleka)

Ok. 1 kg. migdałów
Syrop z agawy – do smaku